Start

POLSKA - NASZ DOM

polska narodowaDzień Niepodległości to dla Polaków dzień radości i dumy, sławy i chwały, czci i pamięci. Fakt zmartwychwstania Polski po 123. latach niewoli i jej nieobecności na mapie Europy porywa w geście wdzięczności serce i kieruje myśl ku Bohaterom, którzy o niepodległą Polskę walczyli, zatrzymuje wzrok nad naszym obecnym polskim domem i wprowadza w zamyślenie nad przyszłością naszej Ojczyzny.

Dom jakim dla każdego Polaka jest Polska stanowi wartość nieocenioną. Najdotkliwiej doświadczyli tego ci, którym ten dom został odebrany w czasie zaborów lub zniszczony podczas wojny. Ale do miłości i troski o Ojczyznę wezwani jesteśmy wszyscy, bo przecież jesteśmy prawowitymi gospodarzami ojczystej ziemi, niepodległymi Polakami, spadkobiercami i kontynuatorami drogi polskich pokoleń. Jesteśmy synami i córkami Kościoła, synami i córkami Narodu, obywatelami Ojczyzny. Nigdy dość tego przypominania!

Świętując niepodległość Polski ożywa w nas duch patriotyzmu, czyli postawy wyrażającej szacunek i miłość do Ojczyzny. Należy jednak pamiętać, że patriotą nie mam być jedynie od święta, ale całe moje życie ma być ukierunkowane na dobro wspólne, dobro mojej Ojczyzny. Winniśmy pamiętać, że zdobywanie wykształcenia, właściwe realizowanie powołania zakonnego, kapłańskiego czy małżeńskiego, wychowanie dzieci, uczciwa i rzetelna praca mają przyczynić się do mojego osobistego rozwoju i uświęcenia, ale też do ubogacenia wspólnoty narodowej. Patriotyzm przejawia się w konkretnych postawach, do których każdy Polak powinien czuć się zobowiązany. Pośród nich należy podkreślić: obowiązek obrony Ojczyzny, szacunek dla symboli narodowych, udział w uroczystościach patriotycznych, modlitwa za Ojczyznę, troska o dobre imię Ojczyzny, poznawanie historii własnego narodu oraz szacunek wobec tradycji i kultury swojej Ojczyzny.

Niewątpliwie postawę patriotyzmu wyrazili ci, którzy 11 listopada przybyli do naszej parafialnej świątyni aby w duchu wdzięczności za wolną Polskę stanąć przed Bogiem i prosić Go o łaski potrzebne dla Ojczyzny, dla sprawujących władzę i dla wszystkich Polaków. Uroczystość zgromadziła reprezentantów władz powiatowych i gminnych, kombatantów, strażaków, przedstawicieli szkół gminy Dwikozy oraz licznie przybyłych wiernych. Podczas Mszy św. w wygłoszonej homilii ks. kan. Stanisław Czachor podkreślił potrzebę i sens pielęgnowania pamięci wydarzeń historycznych, nawiązując zaś do 1050. rocznicy chrztu Polski, wzywał do pielęgnowania chrześcijańskich wartości w dalszym budowaniu naszej historii. „Miłość do Ojczyzny to obok wdzięcznej pamięci odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt” – mówił kaznodzieja. Po liturgii uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum ze Słupczy przedstawili patriotyczny program słowno- muzyczny. Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku Powstańców Styczniowych oraz w Gimnazjum w Dwikozach.

                                                                                                                     Ks. Krzysztof Sibiga

20161111_121104.jpg 20161111_121327.jpg 20161111_121948.jpg

20161111_125255.jpg polska_narodowa.jpg