Start

św. Błażej - Patron od chorób gardła

św. BłażejRaz w roku 3 lutego podczas Eucharystii ma miejsce jeden z ciekawszych obrzędów. Po końcowej modlitwie kapłan zapala świecę zwaną błażejką. Następnie przygotowuje wiernych do udziału w specjalnym błogosławieństwie przemawiając: Prośmy Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi.

Skąd taki zwyczaj? Św. Błażej, którego w tym dniu w liturgii wspominamy żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Był człowiekiem, w którym wzajemnie uzupełniały się wiara i intelekt. Studiował filozofię, został jednak lekarzem. Po pewnym czasie zrezygnował z pełnionej funkcji i udał się na pustynię, skąd został wezwany na stolicę biskupa w Sebaście. Był to czas wielkich prześladowań chrześcijan. W obliczu zagrożenia życia biskup Błażej uciekł do jednej z pieczar górskich, skąd nadal rządził swoją diecezją. Ktoś jednak doniósł o miejscu jego pobytu. Został aresztowany i uwięziony. W lochu więziennym umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Tam właśnie miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie. Chłopcu groziło uduszenie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła i święci jabłka, które należy podać do spożycia cierpiącym na ból gardła.

 

Gorliwego biskupa próbowano zmusić do odstępstwa od wiary w Chrystusa. Kiedy jednak daremne okazały się namowy i groźby, zastosowano wobec niego najokrutniejsze tortury. Został ścięty mieczem ok. 316 roku. Jest patronem m.in. kamieniarzy, mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe; jest także patronem chorwackiego miasta Dubrownik.

Za wstawiennictwem św. Błażeja prośmy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. We wspomnienie św. Błażeja zapraszamy wiernych do udziału we Mszy św. podczas, której będziemy mogli otrzymać błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka.
                                                                                                                       opr. ks. Krzysztof Sibiga