3 Kwietnia w Kościele Katolickim obchodziliśmy ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego, zawsze przypadające w następną niedzielę bezpośrednio po Niedzieli Zmartwychwstania.
W ten dzień każdy z nas może dostąpić szczególnych łask, które w swym wielkim i nieskończonym miłosierdziu wylewa na swój lud sam Pan Bóg. Kult Miłosierdzia, który rozprzestrzenił się na cały świat miał swój początek na naszej polskiej ziemi. A wszystko zaczęło się od prostej, pełnej pokory Mistyczki, Mistrzyni życia duchowego – św. Siostry Faustyny Kowalskiej ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
Już w Starym Testamencie Pan Bóg objawia się jako miłosierny. W wielu psalmach oraz w mowach proroków miłosierdzie Boże jest wyrazem potęgi miłości, która zwycięża grzech oraz największą nawet niewierność ludu. Pan Bóg wychodzi naprzeciw słabemu ze swej natury człowiekowi, dając mu szansę pokuty i nawrócenia oraz objawiając swą gotowość do wybaczania.
Nowy Testament ukazuje nam szczyt miłosierdzia Boga Żywego, czyli mękę, ukrzyżowanie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to niewątpliwie największe pochylenie się Boga nad człowiekiem, dla ocalenia którego nie zawahał się wydać swojego Syna, aby przez mękę i krzyż dokonał zbawienia.
W XX wieku Pan Bóg wybrał na apostołkę swojego miłosierdzia św. siostrę Faustynę. Konsekwencją tego Bożego daru było ogromne cierpienie jakiego doznawała, jednak ta pokorna i mająca ufność w Panu Siostra przyjmowała je ofiarnie. Świadoma tego, że każda łaska pochodząca z Bożej ręki pomaga ludziom w uzyskaniu życia wiecznego, pragnęła z największą gorliwością wypełniać prośbę objawiającego się jej Pana Jezusa. Orędzie miłosierdzia miało być przypomnieniem biblijnej prawdy o nieskończonej i bezgranicznej miłości miłosiernej Boga Ojca do człowieka oraz wezwaniem do zawierzenia Mu w sposób absolutny swojego życia. Pan Jezus w swych objawieniach przekazał siostrze Faustynie nowe formy kultu: koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.
W imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej pragnę złożyć podziękowania ks. Grzegorzowi Martynie, który był pomysłodawcą wystawienia w naszej świątyni w Niedzielę Miłosierdzia Bożego sztuki pt: „Faustyna – trzy obrazy z życia Świętej”. Pragnę również docenić ogrom pracy i poświęcenia, wszystkich, którzy zaangażowali się w realizację tego dzieła: nauczycielom, pracownikom i uczniom Publicznego Gimnazjum w Dwikozach oraz grupie naszych parafian. Dziękujemy za te 60 minut pochylenia się nad życiem św. Faustyny, które uświadamia nam, iż każdy powinien zaufać Miłosierdziu Bożemu. Przedstawione w spektaklu sceny z jej życia pozwalają zrozumieć, że miłosierdzie jest ogromnym darem, na który należy otworzyć nasze serca i dusze, wykazać dobrą wolę i gotowość nawrócenia – czyli pozwolić Panu w nas działać. W tym nadzwyczajnym czasie, w którym przeżywamy w Kościele Katolickim Rok Miłosierdzia Bożego, starajmy na wzór Boga bogatego w miłosierdzie patrzeć na bliźnich nowymi oczyma, w postawie bezinteresowności i przebaczenia.
Joanna Główka
Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.