UROCZYSTOŚĆ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” (J. Piłsudski), dlatego każdego roku spotykamy się w Dzień Niepodległości na uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, zamówioną przez Wójta Gminy Dwikozy Marka Łukaszka, w kościele parafialnym w Dwikozach. Wśród uczestników obchodów Święta Narodowego byli przedstawiciele władz Gminy Dwikozy, społeczność okolicznych szkół oraz mieszkańcy Gminy. Mszę odprawiali: ks. proboszcz Stanisław Czachor i ks. Grzegorz Martyna. W słowie skierowanym do wiernych ks. Grzegorz przypomniał, że Święto Niepodległości to najważniejsze wydarzenie w historii Polski XX wieku. Dziękujemy w tym dniu – zaznaczył kaznodzieja – za suwerenną i wolną Ojczyznę. Zwrócił także uwagę na pojmowanie współczesnego patriotyzmu jako potrzeby poszerzania wolności ducha ludzkiego, solidarności oraz ochronę i rozwój więzi rodzinnych.

Po zakończeniu mszy świętej, wszyscy zgromadzeni w świątyni wysłuchali i obejrzeli wzruszający słowno-muzyczny montaż w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum im Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach, przygotowanego pod kierunkiem nauczycielek – p. Joanny Forc, p. Katarzyny Chmielewskiej-Mróz oraz p. Renaty Woźniak. Młodzież zachwyciła zdolnościami recytatorskimi, talentem aktorskim i muzycznym w wyjątkowej interpretacji scenariusza upamiętniającego Dzień Odzyskania Niepodległości.

W podniosłej atmosferze, na czele pocztów sztandarowych poszczególnych szkół i Straży Pożarnej wszyscy uczestnicy odchodów udali się pod „Pomnik Powstańców z 1863 roku”, aby w modlitwie polecić ich Bogu, zapalić znicze i złożyć wieńce.Do zobaczenia w następnym roku.

Edyta Mścichowska