MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W KAŁKOWIE

A.jpg

W sobotnie popołudnie, 12 marca liczna grupa wiernych z naszej parafii pod opieką ks. Krzysztofa udała się do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie (nieopodal Starachowic). Głównym punktem wyjazdu był udział w organizowanym cyklicznie w tym miejscu Misterium Męki Pańskiej. Zainteresowani mogli zwiedzić teren sanktuarium, lub też wziąć udział we Mszy Świętej, by przed obliczem Pani Świętokrzyskiej – w kopii obrazu Bolesnej Królowej Polski z Lichenia – powierzyć swoje sprawy i problemy. O godzinie 18:00 aula im. Jana Pawła II, będąca miejscem wystawienia Misterium, zapełniła się do ostatniego miejsca – obok nas w Kałkowie gościły pielgrzymki z parafii całej Polski. Grupa młodych aktorów-amatorów dokonała przedstawienia wydarzeń biblijnych z ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa – widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. Judasza zdradzającego swojego Mistrza, Ostatnią Wieczerzę, sąd Sanhedrynu i Poncjusza Piłata nad Chrystusem, czy wszystkie etapy Drogi Krzyżowej. Widowisko było świetne zarówno pod względem gry aktorów, jak i oprawy akustycznej, na pewno dla niejednego widza stanowiło ubogacające, wielkopostne przeżycie.  Misterium poruszyło wiele wątków uniwersalnych, dotyczących zmagań zwykłego człowieka z siłami zła, oraz wątków dotyczących historii Naszej Ojczyzny – od setek lat targanej kataklizmami i zawieruchami dziejowymi – która jednak trwała i trwa przy Chrystusie. Spektakl zakończyła przejmująca wizja hołdu, jaki zmartwychwstałemu Chrystusowi złożyła postać Papieża-Polaka, zawierzającego cały naród Jego Miłosierdziu. Tegoroczna wizyta w kałkowskim sanktuarium na pewno wielu z nas głęboko wzruszyła, uświadomiła jeszcze mocniej znaczenie Ofiary Jezusa Chrystusa, i umocniła duchowo w oczekiwaniu na zbliżające się święta Wielkiej Nocy.

Wojciech Polak