Pragną ratować życie!

20170325 174053Życie ludzkie jest DAREM BEZCENNYM, nie ma takiej jednostki miary, aby zbadać jego wartości, nie można go kupić, zamówić, sprowadzić tylko do wymiaru czysto materialnego…. Każde nowe życia oprócz ciała ma DUSZĘ czyli pierwiastek nieśmiertelny. Nie można więc przejść obok niego obojętnie, z przymrużeniem oka, biernie przyglądając się jednemu z największych grzechów ludzkości.

W ostatni piątek 24 marca, kiedy w Polsce obchodziliśmy NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA w naszym kościele parafialnym odbyła się wyjątkowa Droga Krzyżowa. Osoby zaangażowane w działalność Domowego Kościoła odczytały stacje poruszające, zmuszające do myślenia, powodujące budzenie w naszych sumieniach wrażliwości na sens i wartość każdego ludzkiego życia.

Kontynuacją troski Kościoła oraz środowisk świeckich broniących życia od poczęcia do naturalnej śmierci była sobota 25. marca. Tego dnia świętowaliśmy w Kościele Katolickim Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypominającą nam o wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Maryja w cichości serca, pokorze i w totalnej ufności wobec Boga zgadza się z Jego wolą. Bez buntu, próby osiągniecia kompromisu oddaje się tylko Jemu, by dać całemu światu Zbawienie. To również chwila, kiedy znów pochylamy się nad życiem ludzkim, szczególnie nad tym najmniejszym, najsłabszym, bezbronnym, pozbawionym jeszcze głosu, by móc zawalczyć o swoją godność…. To w tę Uroczystość obchodzimy DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA.

Święty Paweł pisał, że korzeniem i zalążkiem wszelkiego zła jest CHCIWOŚĆ. To niewiarygodne, że po przeszło dwudziestu wiekach te słowa wciąż są tak bardzo aktualne. Jednocześnie zasmuca cecha współczesnego człowieka tak odmienna od postawy Maryi, czyli chciwość na władzę i uzurpowanie sobie praw do podejmowania decyzji, które do niego nie należą. Jedno z dziesięciorga przykazań brzmi jasno i stanowczo: „NIE ZABIJAJ”. Kropka. To oznacza, że Bóg nie znalazł żadnego powodu i przypadku, dla którego jeden człowiek drugiemu mógłby odebrać życie. Niestety rzeczywistość jest odmienna, ale my chrześcijanie na zadawane zło mamy niezwykłą tarczę obronną- MODLITWĘ. W DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA wiele osób duchownych oraz świeckich, również w naszej wspólnocie parafialnej podjęło się modlitewnego wyzwania, jakim jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.

Podczas sobotniej Mszy Świętej o godzinie 17.00 grupa parafian złożyła uroczysty akt ślubowania, w którym zobowiązała się do niesienia pomocy nienarodzonym przez kolejne 9 miesięcy (adopcję podjęło 13 osób). Duchowe mamy i ojcowie przyjęli również Światło Chrystusa, jako symbol nadziei i zwycięstwa dobra nad złem. Każdy z nas nie czekając na kolejny Dzień Świętości Życia może w dowolnym czasie dokonać duchowej adopcji, by przyłączyć się do obrony tych najmniejszych i przyczynić się do zatrzymania tej niszczącej machiny jaką jest zadawanie śmierci najbardziej bezbronnym.

Wszystkie ruchy stojące na straży poszanowania ludzkiego życia nie są formą ataku ani piętnowania. Działają po cichu ale konsekwentnie, mottem ich działania nie są wulgarne hasła lecz często cytaty z najbardziej życiodajnej księgi świata – Pisma Świętego. Nie unoszą się gniewem i nie oskarżają, nie chcą odbierać praw kobietom, lecz przeciwnie pragną by każda nich posiadała nienaruszalne prawo do przekazania życia.

Joanna Główka