ODPUST KU CZCI ŚWIĘTEGO ANTONIEGO PUSTELNIKA

17 stycznia w naszej Wspólnocie Parafialnej przeżywaliśmy Uroczystość Odpustową ku czci św. Antoniego Pustelnika – współpatrona parafii.

Antoni, urodził się około roku 251 w Egipcie. Po śmierci rodziców zajął się prowadzeniem odziedziczonego dużego gospodarstwa i opieką nad młodszą siostrą. W wieku osiemnastu lat, wchodząc do kościoła, usłyszał czytany w tym dniu fragment Ewangelii o bogatym młodzieńcu: „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!” (Mt 19, 21). Odczytał te słowa jako skierowane do niego i sugerując się tym ewangelicznym wskazaniem, postanowił odejść od świata i poświęcić się Bogu poprzez życie w samotności. Sprzedał odziedziczoną majętność i uzyskane pieniądze rozdał ubogim. Zabezpieczył też los młodszej siostry, a następnie udał się na pustkowie. Tam utrzymywał się z pracy fizycznej, spędzał wiele czasu na rozważaniu Pisma świętego i na modlitwie, podejmując życie pełne wyrzeczeń, umartwień i postów. Droga samotności była dla św. Antoniego niezwykle trudna. Szatan wielokrotnie atakował go i nękał, jawiąc mu się w różnych postaciach. Pokusy pokonywał modlitwą i ascezą. Dlatego też jest patronem zmagających się z pokusami i w ikonografii najczęściej przedstawiano go w scenach kuszenia. Wedle tradycji posiadał dar uzdrawiania i uwalniania opętanych z mocy zła. Odznaczał się wielką mądrością i dlatego nazywano go „nauczony przez Boga”.

Uroczystej Sumie Odpustowej odprawionej o godz. 12.00 przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marian Więckowski. Kaznodzieja przypomniał zgromadzonym w kościele parafianom postać św. Antoniego, który jest dla nas ojcem i nauczycielem, wzorem do naśladowania. „Był św. Antoni - zaznaczył Celebrans – człowiekiem cichym, żyjącym bez rozgłosu. Udzielał dobrych rad i porad duchowych, otwarty na wszystkich szukających wiecznej prawdy”. Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz podziękował parafianom uczestniczącym w Eucharystii, przybyłym kapłanom z Dekanatu, spowiednikom a szczególnie ks. Marianowi Więckowskiemu z Sandomierza za sprawowaną msze św. w intencji Parafian i przybliżenie postaci naszego Patrona.                                                                                                                                                                                Ks. Grzegorz Martyna