MINISTRANCKI WAKACYJNY RAJD ROWEROWY

W dniu 26 lipca 2013 r. odbył się rajd rowerowy ministrantów i lektorów na trasie: Dwikozy – Gierczyce – Dwikozy. Opiekunami rajdu byli ks. Grzegorz Martyna i pan Paweł Pardak. Podróż przebiegała spokojnie, choć nie obyło się bez przygody. W połowie trasy jeden z uczestników przebił oponę i musieliśmy wspólnymi siłami zaradzić tej sytuacji. Po dotarciu do parafii Gierczyce przywitał nas ks. proboszcz Waldemar Winnicki. Na uczestników rajdu czekał poczęstunek, który wzmocnił nasze siły. Ksiądz Waldemar przybliżył nam historię parafii, która okazał się bardzo interesująca. Parafia Gierczyce sięga XIV wieku. Na jej terenie znajduje się pięknie odremontowany barokowy Kościół p.w. Św. Mikołaja – biskupa. Jest on nazywany perłą ziemi opatowskiej. Oprócz parafialnego cmentarza ks. Proboszcz pokazał nam cmentarz choleryczny, gdzie znajdują się mogiły pochowanych w czasie epidemii cholery, która miała miejsce w XIX wieku. Po pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się w powrotną drogę do Dwikóz, ubogaceni wiedzą o historii gościnnej parafii.

Przemysław Kałuża