Lekcja o miłości do Ojczyzny

niepod Święto Niepodległości jest wyjątkowym dniem dla wszystkich Polaków. Obchodzimy je w listopadzie, w czasie szczególnej refleksji nad przemijaniem. Jeszcze niedawno sprzątaliśmy groby zmarłych, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że o nich pamiętamy. Zapalaliśmy też znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za naszą Ojczyznę. W tym wyjątkowym dniu rodzi się refleksja, czy potrafimy cieszyć się wywalczoną wolnością, tak jak nasi przodkowie kiedyś? Czy potrafimy ją pielęgnować? Udział Polaków w obchodach pokazuje, że uczucia patriotyczne są w nas żywe, a radość z odzyskanej niepodległości wielka.
Uroczyste obchody z okazji 99-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny, na które licznie przybyli mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, na czele z wójtem gminy p. Markiem Łukaszkiem i przewodniczącym rady gminy p. Markiem Koziełem, a także przedstawiciele organizacji, instytucji oraz poczty sztandarowe.

Zwracając się do wiernych, ks. Sławomir Brzeski przypomniał, iż zgromadziliśmy się na mszy świętej aby oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o to, by Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Zatem Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja aby wyrazić swoje uczucia, podziękować za najcenniejszy dar, jakim jest wolna Ojczyzna.

Ksiądz nawiązał do wolności, która jest ogromną wartością samą w sobie, udowadniając wieloma przykładami heroicznych postaw, że człowiek zniewolony nigdy nie będzie szczęśliwy. Przywołując pamięć bohaterów, ich odwagę, determinację i poświęcenie przywołał autorytety, których w naszej historii nie brakowało. Dziś, ich postawa inspiruje do działania, budzi dumę z tego, że jesteśmy Polakami, a pamięć o nich jest tym, co możemy im ofiarować.

Po uroczystej mszy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dwikozach przedstawili pod opieką p. Agaty Zych montaż słowno – muzyczny upamiętniający trud Polaków w drodze do odzyskania wolności. Recytatorzy wprowadzili nas w niecodzienny nastrój tego święta. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W ciekawy i obrazowy sposób uczniowie przedstawili losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na odzyskaniu niepodległości w 1918r. Uczestnicy z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali wzruszającego spektaklu.W oczach niektórych osób pojawiły się sentymentalne łzy będące wyrazem głębokiej postawy patriotycznej i refleksji nad losem Ojczyzny. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami. To była dla wszystkich „piękna lekcja patriotyzmu”.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz uczestników obchodów w kierunku pomnika Powstańców Styczniowych, gdzie przedstawiciele władz i uczestniczących organizacji złożyli kwiaty oraz znicze pod pomnikiem, aby uczcić pamięć pomordowanych w walce o wolną Ojczyznę.

Dopełnieniem świątecznego dnia był poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Dwikozach, które miały miejsce w hali sportowej w Dwikozach.

Agata Zych