Jubileuszowe spotkanie młodych

21 mlodych Za nami wiele pięknych chwil związanych z obecnością blisko sześciuset młodych ludzi w naszej wspólnocie parafialnej podczas 21 Spotkania Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Młodzież na spotkanie mające charakter formacyjno – modlitewny przybyła w niedziele 29 IV. To niezwykłe wydarzenie odbywające się na szczeblu diecezjalnym nawiązuje niejako do Światowych Dni Młodzieży, których za datę ustanowienia przyjmuje się 20 XII 1985, kiedy to Jan Paweł II zaproponował by spotkania młodych odbywały się co roku jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe. Papież wówczas mówił:„Dziś jesteście zgromadzeni tutaj znowu, drodzy przyjaciele, aby w Rzymie, na placu św. Piotra, zapoczątkować tradycję dnia młodzieży, do którego został wezwany cały Kościół (…) dzień młodzieży oznacza wyjście na spotkanie Boga, który wszedł w dzieje człowieka poprzez Tajemnicę Paschalną Jezusa Chrystusa. Wszedł nieodwracalnie. I chce spotkać naprzód was, młodych”.

Czemu Służy To Spotkanie?

Na to spotkania przybywa młodzież z całej diecezji w wielu gimnazjalnym oraz licealnym, która razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami i biskupem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jest to czas refleksji i skupienia, ale również tańca i zabawy oraz możliwość spotkania z rówieśnikami, którzy w przepiękny sposób dają świadectwo swojej wiary.

Spotkanie młodych to nade wszystko czas modlitwy i wielkiej dumy z naszych chrześcijańskich korzeni, z tego, że jesteśmy uczniami w szkole Chrystusa. Wielu przybywa tu, aby „zarazić się” zupełnie realną mocą i siłą płynącą z Dobrej Nowiny, by móc spotkać Chrystusa nie z obrazka ani z historycznej książki lecz ŻYWEGO, obecnego w Najświętszym Sakramencie, obecnego w Eucharystii. To także czas konferencji – spotkań z ciekawymi ludźmi, mającymi za sobą bagaż nieraz bardzo bolesnych i trudnych wspomnień, którzy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, a także dają wyraz temu, że Pan Bóg kocha ich zawsze i nigdy nie jest za późno na powrót do Niego. Młodzi przyjeżdżają tu także, by poczuć, że są naprawdę dla kogoś ważni. Niestety nie każda rodzina i nie każde lokalne środowisko zapewnia psychiczny i emocjonalny komfort potrzebny do właściwego rozwoju dorastającej młodzieży. Nie wszędzie młodzi ludzie czują się potrzebni, akceptowani, lubiani…. Bóg kocha ich zawsze , to właśnie im Bóg najbardziej błogosławi a oni niosą to błogosławieństwo dalej – do „chłodnych” domów i trudnych relacji z drugim często bliskim człowiekiem. Te spotkania dają im siłę, by przez kolejny rok mieli odwagę oprzeć się różnym pokusom, by wzrastać w wartościach, które tu usłyszeli, by z mocą Ducha Świętego móc zmieniać swoje i innych życie na lepsze oraz iść młodzieńczymi ścieżkami z hymnem tegorocznego spotkania młodych na ustach :

„Nie bój się! Jezusa głoś!
               Duch Święty daje wielką moc.
             Przez wiarę wszystko może się stać
             Zaufaj Bogu, On zabiera strach.”

Joanna Główka