Prowadź Jezu dzieci Twe

komunia2018„Do Ciebie Jezu wyciągam ręce,

bo Ty mnie kochasz najgoręcej,

Ty mi się dzisiaj oddałeś cały,

w tej przenajświętszej Hostii białej .”

20 maja 2018r.  w naszym kościele parafialnym przeżywaliśmy podwójną radość. Obchodziliśmy uroczystość Zesłania Ducha Świętego  oraz na Mszy św. o godz. 10.00, grupa 56 dzieci  po raz pierwszy przystąpiła do Sakramentu Eucharystii. Dzień wcześniej z bijącym sercem i olbrzymią tremą dzieci także po raz pierwszy uklęknęły przy kratkach konfesjonału, aby spotkać się z Bogiem, w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Pierwsza Komunia to wydarzenie, do którego  dzieci przygotowywały się bardzo sumiennie przez cały rok, dlatego pełne emocji oczekiwały na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca. Uroczystość rozpoczęła się na placu przed kościołem, gdzie ksiądz proboszcz Stanisław Czachor powitał i pobłogosławił wszystkie dzieci. Następnie błogosławieństwa udzielili im rodzice. Z pieśnią „Przyjdź Duchu święty ja pragnę…” dzieci rozpoczęły Mszę Św. czynnie włączając się w liturgię słowa, śpiew, niesienie darów oraz prośby i podziękowania skierowane do księży, katechetów, wychowawców, rodziców i dziadków. Podczas homilii ks. Sławomir Brzeski nawiązał do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, święta umocnienia Kościoła i jedności wszystkich ochrzczonych. Mówił dzieciom, że nieraz zapominamy o Duchu Świętym. A przecież tak przydatne i wielorakie dary może nam On ofiarować, gdy się do Niego zwrócimy: mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń Bożą. Do Ducha Świętego uciekamy się nieraz, gdy potrzeba nam "Jego światła" - przed rozmaitymi trudnymi sytuacjami, niełatwymi wyborami. Dlatego też wszyscy w tym wyjątkowym dniu wychwalamy Pana Boga za całe dzieło zbawienia i dziękujemy za Kościół, który napełniony Duchem Świętym, prowadzi nas do pełni miłości i prawdy.

Po zakończonej uroczystości ks. Proboszcz wręczył dzieciom poświęcony bochenek chleba, który zabrały do swoich rodzin - by przypominał im o tym, że mają być dobrzy jak chleb.

Ilona Krzemińska