Start

Pielgrzymka dzieci komunijnych

kalpac W dniu 23 maja( tj. środa) 2018r dzieci, które przyjęły I Komunię Świętą Parafii Rzymsko Katolickiej Św. Andrzeja Boboli w Dwikozach udały się na pielgrzymkę do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjnej w Kalwarii Pacławskiej. To miejsce wyjątkowe – „święte”. Po przyjeździe dzieci pierwszokomunijne przeszły pod kapliczkę znajdująca się obok sanktuarium i odśpiewały majówkę wraz z Ks. Proboszczem Stanisławem Czachorem, Panią Iwonką i rodzicami. Następnie udaliśmy się wszyscy na msze świętą do Sanktuarium. Wraz z nami we mszy świętej uczestniczyła pielgrzymka z Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Zarębkach. Msze świętą odprawiał ks. Stanisław Czachor oraz Ks. Marek Prajsnar. Dzieci komunijne czynnie modliły się we mszy świętej. Z okazji trwającego białego tygodnia dziewczynki ubrane były w piękne białe sukienki natomiast chłopcy były ubrane w komże. Po mszy świętej do naszej grupy kilka słów skierował Franciszkanin. Opowiedział nam niezwykłą historię obrazu Matki i Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych(Franciszkanów).

Uczestnicy pielgrzymki dowiedzieli się, że od 339 lat w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla znajduje się cudami słynący obraz Matki Bożej „Słuchającej”. Pierwotnie znajdował się on w kościele franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. Modlili się przed nim m. in. hetmani Stanisław Żółkiewski i Stefan Czarniecki, książę Jarema Wiśniowiecki oraz królowie Jan Kazimierz i Jan III Sobieski. Obraz został namalowany przez nieznanego artystę na początku XVII wieku. Centralną postacią jest Maryja, przedstawiona, jako królowa. Siedzi na obłokach, w lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, a w prawej dłoni dzierży berło. Jezus prawą ręką błogosławi, a w lewej dłoni trzyma kulę ziemską. Każda postać ma odsłonięte prawe ucho, co pielgrzymi odczytują, jako znak gotowości do wsłuchiwania się w ich modlitwy. Wierni, którzy przybywają przed cudowny obraz, potocznie nazywają Matkę Bożą Kalwaryjską Matką Słuchającą.


Na mocy Traktatu Buczackiego z 1672 r. Polska musiała oddać Turkom Podole, a wraz z nim Kamieniec. Franciszkanie kamienieccy postanowili ocalić słynący cudami obraz Matki Bożej. Jak głosi legenda, Turcy, po zdobyciu miasta wyrzucili obraz Maryi do rzeki. Pewien człowiek miał widzenie Matki Bożej, która wskazała mu miejsce, gdzie obraz wypłynął i poleciła, aby został on umieszczony w Kalwarii Pacławskiej. Poprzez Sambor obraz dotarł w 1679 r. do Kalwarii i został przekazany franciszkanom. Jak wierzono Matka Boża wielokrotnie ocaliła kościół przed pożarem, wielu ludzi doznawało tu uzdrowień. Pierwszy modlitewnik dla licznie przybywających pielgrzymów wydano w 1769 r., a malarz Jan Bieszczad w 1867 r. namalował na wielkoformatowych płótnach, zachowanych do dzisiaj, udokumentowane cuda otrzymane przez wstawiennictwo Matki Bożej. Po wsłuchaniu jakże niezwykłej historii pielgrzymi z Dwikóz przeszli do pomieszczania w celu zakupienia pamiątek z tak niezwykłego i świętego miejsca. A nasz Ks. Proboszcz poświecił zakupione liczne pamiątki w sobotę na mszy świętej jeszcze w białym tygodniu. Dla wszystkich uczestników w Kalwarii Pacławskiej zamówiony został obiad, który wszyscy spożyli z ogromnym apetytem. Bóg im zapłać za ich gościnność i aby moc tego miejsca była dalej nierozłącznym elementem tej pięknej historii, jaką tu poznaliśmy. W czasie podróży towarzyszyły nam modlitwy, odmówiliśmy Różaniec, śpiewaliśmy pieśni religijne oraz odmówiliśmy Koronkę do miłosierdzia Bożego. Pielgrzymka była niezwykłym przeżyciem dla dzieci. Wzruszające miejsce wzmocniło w wierze i modlitwie również rodziców, którzy udali się na pielgrzymkę ze swoimi pociechami. Miejsce szczególne, od samego pierwszego dotknięcia tej ziemi w Kalwarii Pacławskiej do jej opuszczenia czuć było jak ogromną ma moc wiary. Polecamy wszystkich naprawdę warto pielgrzymować i zwiedzać nasze polskie zabytki, kościoły i sanktuaria. Pozdrawiamy.

                                                                                                                                     Agnieszka Nowakowska

Podziękowania i prośby na Nowennę ku czci św. Andrzeja Boboli

Informacje

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.