Start

Urokliwie i pobożnie...

 kalwariap Po raz drugi w bieżącym roku parafianie Parafii Rzymskokatolickiej w Dwikozach odwiedzili sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej (23.06.2018). Celem pielgrzymki była przede wszystkim modlitwa dzieci, obchodzących Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej , której wierni nadali tytuł „Matka Słuchająca”. Pielgrzymce przewodził niestrudzony proboszcz ksiądz kanonik Stanisław Czachor.

Kalwaria Pacławska zagubiona wśród gór i lasów Pogórza Przemyskiego zachwyca swym pięknem i majestatem. Nazywana przez wiernych Jerozolimą Wschodu lub Częstochową Podkarpacia, jest miejscem wielu pielgrzymek. Sanktuarium swoim położeniem zachęca do modlitwy i refleksji, bowiem klasztor, usytuowany na wzgórzu zwanym Golgotą, otoczony jest wieloma kilometrami dróżek ciągnących się przez lasy. Co roku 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przybywa do tego świętego miejsca ponad pięćdziesiąt tysięcy osób.

 

Po dotarciu na miejsce nasi pielgrzymi zgromadzili się przy ołtarzu, w którym znajduje się słynący cudami obraz Matki Bożej. Jeden z braci zakonnych przybliżył zebranym historię kalwarii i obrazu. Mszę świętą odprawił proboszcz naszej parafii ksiądz kanonik Stanisław Czachor. Służbę przy ołtarzu pełnili chłopcy, którzy obchodzili Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, a psalm zaśpiewały ich koleżanki. Msza z uczestnictwem naszej wspólnoty parafialnej w tym szczególnym miejscu była dla wszystkich wyjątkowym duchowym przeżyciem. Odwiedzanie miejsc kultu religijnego z uczestnictwem w nabożeństwach jest bowiem wielkim umocnieniem w wierze .

Po mszy i modlitwie nasza pielgrzymka udała się na wspólny obiad, przy którym prowadzono wesołe rozmowy. Kolejnym punktem na trasie wyjazdu był Przemyśl, najstarsze miasto wschodnich terenów Polski.

Miasto kojarzy się przede wszystkim z przejściem granicznym miedzy Polską i Ukrainą, ale warto pospacerować jego pięknymi ulicami, aby podziwiać zabytki. Szlak wędrówki prowadził ulicami Starego Miasta obok zabytkowych kościołów i seminarium duchownego . Panoramę miasta podziwiano z tarasu widokowego zabytkowej dzwonnicy katedralnej, wybudowanej w latach 1759-1764.

Siostra zakonna oprowadziła naszych parafian po salach wystawowych Muzeum Archidiecezjalnego im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa. Powstało w 1902 roku, a jego założycielem był właśnie biskup Pelczar . Celem takich muzeów jest uchronienie przed zniszczeniem zabytków architektury sakralnej. Do najciekawszych eksponatów, zgromadzonych w szesnastu salach, należą m.in. tryptyk z Osieka z 1527 roku, XII- wieczny krzyż z wizerunkiem Chrystusa, rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV wieku i fragmenty ornatów z XIV wieku. Jedna z ekspozycji została poświęcona pamiątkom związanym z postacią papieża Jana Pawła II. Nie tylko dorośli, ale i dzieci z zainteresowaniem przyglądały się bogactwu sztuki sakralnej minionych wieków, prezentowanej w muzeum.

Po intensywnym zwiedzaniu nasi parafianie odpoczęli w zacisznej kawiarence. Zmienna aura nie wpłynęła na przebieg pielgrzymki, która dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych przeżyć duchowych i estetycznych.

                                                                                                                                          Małgorzta P.

Podziękowania i prośby na Nowennę ku czci św. Andrzeja Boboli

Informacje

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.