Diecezjalne Dożynki w Ulanowie

dozynkiulanow 19 sierpnia 2018 roku z okazji 200-lecia Diecezji Sandomierskiej, odbyły się w Ulanowie Dożynki Diecezjalne. Nasza parafia również wzięła udział w tej dożynkowej uroczystości, a przewodnikiem i inicjatorem był ksiądz proboszcz Stanisław Czachor.
Na tę okoliczność wieniec dożynkowy wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Dwikóz, który ładnie zaprezentował się pośród prawie 50 wieńców  z powiatu niżańskiego i dekanatów diecezji sandomierskiej. Całość imprezy odbyła się na stadionie M.K.S "Retman" w Ulanowie, a poprzedziła ją uroczysta Msza święta, która rozpoczęła się o godz. 11.00, z udziałem biskupów, księży oraz chóru. Okolicznościową homilię wygłosił biskup rzeszowski Edward Białogłowski.
Reprezentacja trzech pań z K.G.W. Dwikozy w ludowych strojach z pięknie ozdobionymi koszami podczas Mszy św. złożyła dary w podzięce za zebrane plony. Wśród prezentacji wieńców komisja jurorów przyznała 10 wyróżnień. Wszystkie wieńce były piękne i wykonane z niezwykłą starannością, zgodnie z tradycją i wymogami. Ocenie podlegała wysokość, barwność i skład podstawowych zbóż czyli żyta, pszenicy, owsa i jęczmienia.
Wykonany przez nas wieniec był dopracowany, spełniał podstawowe kryteria i spodobał się jurorom jak skomentowała pani etnograf Jolanta Dragan. W rejonie niżańskim nie wplatają lnu wśród wymagane zboża. U nas był on widoczny, wobec czego nie dostaliśmy wyróżnienia. Święto w Ulanowie było też okazją do prezentacji wytworów kulinarnych i artystycznych. Po dożynkach diecezjalnych na stadionie w Ulanowie odbyły się dożynki powiatowe, które zakończyły się występem zespołu "Golec uOrkiestra".
                                                                                                                                           KGW  Dwikozy