MODLITWA ZA ZMARŁYCH

27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia po mszy świętej o godz. 12.00 w procesji udaliśmy się z nabożeństwem na cmentarz parafialny, aby tam polecać miłosierdziu Bożemu naszych bliskich zmarłych i ofiarować odpusty w ich intencji. W modlitwie przy czterech stacjach polecaliśmy dusze zmarłych kapłanów, rodziców, przodków i wszystkich spoczywających na naszym cmentarzu a także tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny.

Modlitwa za zmarłych to nie tylko wyraz pamięci o tych, którzy oczekują na zmartwychwstanie i sąd Boży, ale to przede wszystkim wypełnienie jednego z podstawowych uczynków miłosierdzia wobec duszy. Modlitwa za żywych i umarłych to obowiązek wynikający z miłosierdzia okazywanego bliźniemu. Warto o tym pamiętać w kontekście Święta Bożego Miłosierdzia i przesłania skierowanego do całego świata przez Jezusa a ogłoszonego w Dzienniczku Św. Faustyny: „W tym czasie – pisze Siostra – zapytałam się Pana Jezusa za kogo jeszcze mam się modlić? Odpowiedział mi Jezus, że na przyszłą noc da mi poznać za kogo mam się modlić”. I dalej święta mistyczka relacjonuje: „Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję Gwiazdą Morza. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. Usłyszałam głos wewnętrzny, który mi powiedział: Miłosierdzie Moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe. Od tej chwili ściślej obcuję z duszami cierpiącymi (Dz 20).

Ks. Grzegorz Martyna